Skip to content

1336 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Mar 31, 1989

Property Information

Block9.19
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,522
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
27%
Improvement Value:$196,000
73%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+5.9%
2024$7,354+6.8%
2023$6,885+1.4%
2022$6,791+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4748, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1980