Skip to content

25 Spruce StBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block9.21
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,304
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$168,500
69%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,071+5.9%
2024$6,674+6.8%
2023$6,248+1.4%
2022$6,163+20.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,304DeedBook 18857, Page 1252Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,304DeedBook 17929, Page 1418Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 17218, Page 350Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 16868, Page 538Recorded9/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5278, Page 914

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 5177, Page 645

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4779, Page 987

Property Sale

SaleMulti
$52,300
DeedBook 4010, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1950