Skip to content

1224 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block9.23
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,300
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+6.0%
2024$4,893+6.8%
2023$4,580+1.4%
2022$4,518+4.8%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16138, Page 912Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 13305, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 11513, Page 13

Property Sale

SaleMulti
$102,500
DeedBook 5073, Page 448

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 4387, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1975