Skip to content

1228 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block9.24
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,204
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$88,700
51%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,044+5.9%
2024$4,761+6.8%
2023$4,457+1.4%
2022$4,396+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,204DeedBook 18567, Page 1486Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4819, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1975