Skip to content

1201 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 14, 2006

Property Information

Block9.24
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,355
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$122,400
62%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,733+6.0%
2024$5,411+6.8%
2023$5,065+1.4%
2022$4,996+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13301, Page 859

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10306, Page 772

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 10208, Page 975

Property Sale

SaleMulti
$132,900
DeedBook 4670, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1988