Skip to content

1220 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block9.25
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,480
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$114,800
60%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+6.0%
2024$5,202+6.8%
2023$4,870+1.4%
2022$4,804+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,480DeedBook 19897, Page 267Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13383, Page 468

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 10246, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 4410, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1985