Skip to content

1237 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Last Sale Date
Dec 9, 1993

Property Information

Block9.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,680
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
32%
Improvement Value:$180,700
68%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+5.9%
2024$7,283+6.8%
2023$6,818+1.4%
2022$6,725+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,800
DeedBook 5122, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 4502, Page 645