Skip to content

1128 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block9.29
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,334
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$91,600
55%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,838+5.9%
2024$4,567+6.8%
2023$4,275+1.4%
2022$4,217+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975