Skip to content

1136 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block9.29
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,191
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$87,100
54%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,707+5.9%
2024$4,443+6.8%
2023$4,159+1.4%
2022$4,103+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,191DeedBook 18128, Page 1808Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5356, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1975