Skip to content

1137 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1978

Last Sale Price
$16,775
Last Sale Date
Aug 16, 2011

Property Information

Block9.29
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,108
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$81,300
52%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539+5.9%
2024$4,284+6.8%
2023$4,011+1.4%
2022$3,956+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$16,775
DeedBook 15058, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1978