Skip to content

1121 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Price
$102,900
Last Sale Date
Jun 8, 1988

Property Information

Block9.29
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,368
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$107,900
59%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+5.9%
2024$5,013+6.8%
2023$4,693+1.4%
2022$4,629+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 4671, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1975