Skip to content

1100 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block9.30
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,900
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,800
63%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+5.9%
2024$5,559+6.8%
2023$5,204+1.4%
2022$5,133+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 11151, Page 1912

Property Built

Built

Year Built: 1977