Skip to content

1144 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1997

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block9.30
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,819
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$171,500
70%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+5.9%
2024$6,757+6.8%
2023$6,325+1.4%
2022$6,239+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$416,000
Sq Ft1,819DeedBook 19123, Page 243Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,819DeedBook 17787, Page 1976Recorded2/13/2020

Property Sale

Sale
$138,600
DeedBook 5538, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 5211, Page 578

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 4456, Page 257