Skip to content

1129 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block9.30
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,336
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$138,400
65%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,197+5.9%
2024$5,849+6.8%
2023$5,476+1.4%
2022$5,401+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 15703, Page 987Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10675, Page 1233

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5586, Page 928

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5408, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4487, Page 44