Skip to content

1141 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1995

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block9.31
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,072
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
31%
Improvement Value:$128,600
69%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+5.9%
2024$5,115+6.8%
2023$4,788+1.4%
2022$4,723+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 17973, Page 1097Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$104,950
DeedBook 10188, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 5378, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 5130, Page 528

Property Sale

SaleMulti
$5,500
DeedBook 4708, Page 598