Skip to content

1137 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2010

Property Information

Block9.32
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,294
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$167,000
69%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+6.0%
2024$6,633+6.8%
2023$6,210+1.4%
2022$6,125+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$147,700
DeedBook 4564, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1987