Skip to content

47 Chestnut StBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2007

Property Information

Block9.33
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,044
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,000
62%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+5.9%
2024$5,372+6.8%
2023$5,029+1.4%
2022$4,961+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5632, Page 578

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5332, Page 411

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5034, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 4561, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1972