Skip to content

1117 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1989

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block9.34
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,428
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$149,800
67%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,528+5.9%
2024$6,162+28.3%
2023$4,804+1.4%
2022$4,738+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,428DeedBook 19262, Page 1704Recorded12/29/2022

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 4739, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1989