Skip to content

1109 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1989

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 12, 2005

Property Information

Block9.34
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,276
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,400
57%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+6.0%
2024$4,780+6.8%
2023$4,475+1.4%
2022$4,414+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12590, Page 1699

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$72,200
DeedBook 4418, Page 903