Skip to content

28 Spruce StBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block9.35
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,512
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,400
57%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+6.0%
2024$4,780+6.8%
2023$4,475+1.4%
2022$4,414+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 17384, Page 1695Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5280, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1977