Skip to content

29 Walnut StBeachwood, NJ 08722

Built 1987

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
Sep 9, 1987

Property Information

Block9.35
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,274
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$112,500
60%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+6.3%
2024$4,889+7.2%
2023$4,561+1.5%
2022$4,496+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 4595, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1987