Skip to content

1209 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1986

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block9.36
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,387
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,600
58%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+6.0%
2024$4,895+6.8%
2023$4,583+1.4%
2022$4,520+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 16260, Page 1982Recorded12/8/2015

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 16217, Page 1201Recorded10/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5635, Page 775

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4972, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1986