Skip to content

18 Spruce StBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Last Sale Date
Dec 23, 1987

Property Information

Block9.38
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,256
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+6.0%
2024$4,893+6.8%
2023$4,580+1.4%
2022$4,518+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4631, Page 858