Skip to content

1128 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 1976

Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block9.41
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,312
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
39%
Improvement Value:$114,200
61%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,416+5.9%
2024$5,112+6.8%
2023$4,786+1.4%
2022$4,720+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5585, Page 582

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 5072, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1976