Skip to content

1101 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block9.41
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,256
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$142,100
65%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+6.0%
2024$5,951+6.8%
2023$5,571+1.4%
2022$5,495+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 15365, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1980