Skip to content

1124 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block9.43
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,035
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,000
59%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+5.9%
2024$5,016+6.8%
2023$4,696+1.4%
2022$4,632+4.8%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 15784, Page 1038Recorded4/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1980