Skip to content

1152 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 2006

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 8, 2008

Property Information

Block9.43
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,238
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$243,300
76%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+5.9%
2024$8,725+6.8%
2023$8,168+1.4%
2022$8,056+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14068, Page 1518

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 13280, Page 1083

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 12835, Page 1841

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4563, Page 161