Skip to content

1128 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Date
May 3, 1990

Property Information

Block9.44
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,974
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,600
63%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+6.0%
2024$5,553+6.8%
2023$5,199+1.4%
2022$5,128+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4843, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1977