Skip to content

14 Blackpool WayToms River, NJ 08757

Built 1995

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 3, 2024

Property Information

Block10.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$109,700
65%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,091+3.9%
2024$3,937+4.1%
2023$3,783+0.0%
2022$3,783+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,356DeedBook 19811, Page 586Recorded10/7/2024

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,356DeedBook 19542, Page 124Recorded11/20/2023

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10499, Page 1177

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5250, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1995