Skip to content

13 Stroud CtToms River, NJ 08757

Built 1994

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block10.05
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,862
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$154,200
72%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+4.1%
2024$4,719-1.2%
2023$4,775+0.0%
2022$4,775+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 16800, Page 413Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12700, Page 400

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 5574, Page 287

Property Sale

Sale
$157,400
DeedBook 5181, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1994