Skip to content

4 Alton CtToms River, NJ 08757

Built 1994

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block10.05
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,862
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$154,600
72%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,174+3.9%
2024$4,979+9.8%
2023$4,533+0.0%
2022$4,533+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,862DeedBook 18902, Page 1377Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 5189, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1994