Skip to content

16 Leighton CtToms River, NJ 08757

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block10.07
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$102,200
63%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,411-9.4%
2024$3,763+4.1%
2023$3,615+0.0%
2022$3,615+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,440DeedBook 19927, Page 1841Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$316,037
Sq Ft1,440DeedBook 19692, Page 1Recorded5/24/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13399, Page 1522

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5217, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1986