Skip to content

113 Portsmouth DrToms River, NJ 08757

Built 1995

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block10.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 135 1356
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,356
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$114,100
66%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,198+3.9%
2024$4,039+4.1%
2023$3,881+0.0%
2022$3,881+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft1,356DeedBook 19763, Page 1916Recorded8/14/2024

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11090, Page 10

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10525, Page 215

Property Sale

Sale
$120,400
DeedBook 5247, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1995