Skip to content

52 Normanton CtToms River, NJ 08757

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block10.12
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,200
62%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,790+3.9%
2024$3,647+4.1%
2023$3,504+7.7%
2022$3,254+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,364DeedBook 20038, Page 1768Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,364DeedBook 18933, Page 397Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$120,857
Sq Ft1,364DeedBook 18512, Page 140Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5719, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$104,990
DeedBook 4631, Page 435