Skip to content

44 Normanton CtToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block10.12
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$149,800
71%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,058+3.9%
2024$4,867+4.1%
2023$4,676+36.7%
2022$3,422+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,328DeedBook 18379, Page 679Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 18117, Page 437Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 14598, Page 114

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5724, Page 400

Property Sale

Sale
$97,990
DeedBook 4760, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1988