Skip to content

31 Chesterfield LnToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block10.12
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
43%
Improvement Value:$79,500
57%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,363+3.9%
2024$3,236+4.1%
2023$3,109+0.0%
2022$3,109+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 12821, Page 1916

Property Built

Built

Year Built: 1988