Skip to content

45 Chesterfield LnToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block10.12
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
39%
Improvement Value:$93,900
61%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,461+4.2%
2024$3,320+4.4%
2023$3,180+0.0%
2022$3,180+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15584, Page 1522Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$96,990
DeedBook 4780, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1988