Skip to content

11 Oakham CtToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$350,128
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block10.12
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$170,800
74%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,565+3.9%
2024$5,355+53.3%
2023$3,493+0.0%
2022$3,493+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,128
Sq Ft1,440DeedBook 18787, Page 36Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,440DeedBook 18237, Page 737Recorded12/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1988