Skip to content

178 Canterbury LnToms River, NJ 08757

Built 1993

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block10.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,615
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$119,000
66%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,066+4.2%
2024$3,903+4.4%
2023$3,740+0.0%
2022$3,740+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,615DeedBook 15938, Page 117Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 14078, Page 349

Property Sale

Sale
$121,500
DeedBook 5105, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1993