Skip to content

42 Canterbury LnToms River, NJ 08757

Built 1993

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block10.13
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,356
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$113,700
65%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,188+3.9%
2024$4,030+4.1%
2023$3,872+0.0%
2022$3,872+5.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$401,000
Sq Ft1,356DeedBook 19062, Page 216Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$259,500
Sq Ft1,356DeedBook 17936, Page 492Recorded6/23/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 16757, Page 1385Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$115,325
DeedBook 5104, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1993