Skip to content

7 Gramercy CtToms River, NJ 08757

Built 1987

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Aug 23, 2006

Property Information

Block10.16
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$100,500
63%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,870+3.9%
2024$3,724+4.1%
2023$3,578+0.0%
2022$3,578+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 13316, Page 1859

Property Sale

Sale
$111,990
DeedBook 4621, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1987