Skip to content

47 Canterbury LnToms River, NJ 08757

Built 1993

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block10.17
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,356
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$111,700
65%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,140+3.9%
2024$3,983+4.1%
2023$3,827+0.0%
2022$3,827+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 18102, Page 1838Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$151,500

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 15737, Page 909Recorded2/3/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5628, Page 135

Property Sale

Sale
$111,900
DeedBook 5108, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1993