Skip to content

13 Lambert WayToms River, NJ 08757

Built 1993

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block10.19
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$127,500
68%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+3.9%
2024$4,350+4.1%
2023$4,179+0.0%
2022$4,179+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 17316, Page 611Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 16603, Page 154Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 15958, Page 1992Recorded12/10/2014

Property Sale

Sale
$175,900
DeedBook 5561, Page 124

Property Sale

Sale
$135,652
DeedBook 5075, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1993