Skip to content

8 Trent DrToms River, NJ 08757

Built 1990

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block10.22
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$170,900
74%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567+3.9%
2024$5,357+4.1%
2023$5,147+0.0%
2022$5,147+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 15950, Page 16Recorded12/1/2014

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 4886, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1990