Skip to content

21 Oakengates DrToms River, NJ 08757

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 1996

Property Information

Block10.24
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,928
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
27%
Improvement Value:$162,300
73%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,110+4.1%
2024$4,907+4.3%
2023$4,705+0.0%
2022$4,705+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4831, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1990