Skip to content

1 Oakengates DrToms River, NJ 08757

Built 1990

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block10.24
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,461
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
33%
Improvement Value:$121,800
67%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,133-2.0%
2024$4,218+7.5%
2023$3,923+0.0%
2022$3,923+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,461DeedBook 17032, Page 594Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 10234, Page 1567

Property Sale

Sale
$123,400
DeedBook 4829, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1990