Skip to content

1 Maidstone CtToms River, NJ 08757

Built 1991

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block10.27
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,509
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$116,500
66%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,255+3.9%
2024$4,095+4.1%
2023$3,934+0.0%
2022$3,934+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 17090, Page 202Recorded4/20/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12581, Page 741

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 11620, Page 1488

Property Sale

Sale
$133,400
DeedBook 4905, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1991