Skip to content

12 Maidstone CtToms River, NJ 08757

Built 1991

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Feb 4, 2011

Property Information

Block10.27
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$147,000
71%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,741+4.1%
2024$4,552+4.3%
2023$4,364+0.0%
2022$4,364+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 14820, Page 985

Property Sale

Sale
$134,400
DeedBook 4941, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1991