Skip to content

17 Weybridge CtToms River, NJ 08757

Built 1991

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block10.27
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,803
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$186,000
76%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+3.9%
2024$5,707+4.1%
2023$5,483+0.0%
2022$5,483+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14926, Page 1049

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4911, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1991