Skip to content

980 Route 9Bayville, NJ 08721

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block1014
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage---
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,700
61%
Improvement Value:$130,800
39%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+3.9%
2024$7,784+4.1%
2023$7,478+0.0%
2022$7,478+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 14596, Page 1691

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 13159, Page 959

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 10111, Page 692

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 4858, Page 981

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4627, Page 756